Haberler

Derneğimiz tarafından düzenlenecek eğitim ve toplantıları internet sitemizden takip edebilirsiniz.

December 15, 2018

T 24

Romatizma ve Ağrı Derneği Başkanı Prof. Kuru: Özellikle genital bölge üzerinde olan hastalarda anksiyete ve depresyona, dolayısıyla da cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir" dedi. 

Dünya  genelinde 52 bin hasta üzerinde gerçekleştirilen 28 farklı bilimsel araştırmayı değerlendiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Kuru, cinsel fonksiyon bozukluğunun sedef hastalarında, diğer insanlara göre 5, 5 kat daha fazla görüldüğünü belirtti, sedefe bağlı eklem hastalığı (sedef romatizması) olanlarda da bu oranın daha yüksek durumda olduğunu söyledi. 

Sedef romatizmasının, sedef hastalarının 3'te 1'inde görülen ve parmakları, dizleri, ayak bileklerini ve omurgayı tutan ve şekil bozukluklarına ve fonksiyon kayıplarına neden olan bir romatizma türü olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Ömer Kuru, "Sedef hastalarında cinsel fonksiyon bozukluğunun çeşitli sebepleri olabilir. Sedefte ortaya çıkan deri döküntüleri özellikle genital bölge üzerinde olan hastalarda anksiyete ve depresyona, dolayısıyla da cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir" dedi. 

Sedef hastası erkeklerde erektil disfonksiyonun 4 kat daha fazla görüldüğünü de belirten Prof. Dr. Kuru, "Bu hastalar genellikle obez (şişman) ve kalp damar hastalığı yönünden risk altında oldukları için penise giden kan akımı azalmakta ve sertleşme bozukluğu meydana gelmektedir. Sedef hastalarında diyabet riskinin de yüksek olması sertleşme bozukluğuna katkıda bulunmaktadır. Sedefi olan kadınlar ise cinsel ilişkiyi ağrılı bulmakta ve sedef döküntüleri nedeniyle stres yaşadıkları için cinsel ilişkiden uzak durmayı tercih etmektedirler. Ayrıca genital bölgedeki sedef döküntüleri kadınları psikolojik olarak etkilemekte ve strese sokmaktadır" dedi.

Sedef hastalığının dünyada görülme sıklığının yüzde 2 ile 4 arasında değiştiğini de belirten Prof. Dr. Kuru, "Nedeni bilinmeyen bir hastalık olan sedefte sistemik bir iltihap vardır ve bu iltihap deride ciltten kabarık kaşıntılı döküntülere, eklemlerde şişmelere, şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Sedef hastalarında obezite, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları ve diyabet riski yaklaşık yüzde 50 daha fazladır" diye konuştu. 

Health 4.0 Sağlıkta Yenilikler Kongresi 2017

November 24, 2017

Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, 24-26 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen HEALTH 4.0 SAĞLIKTA YENİLİKLER KONGRESİ 'ne "Romatizmal Hastalıklarda Biyolojik Tedavi" konulu konuşmasıyla katkıda bulundu. Aynı zamanda kongrenin gala gecesinde düzenlenen Türkiye Sağlık Ödülleri 2017'de kazanan firmaya ödülünü vermek üzere sahnede yerini aldı.

Sedef hastaları için 'eklem romatizması' uyarısı

July 25, 2017

Anadolu Ajansı

 

Sedef hastalarının eklemlerinde romatizmaya ait iltihap bulgularına rastlandığı, bu nedenle hastaların fizik tedavi ve romatoloji uzmanlarınca da muayene edilmeleri gerektiği belirtildi.

 

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı ve Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sedefin, temelde cilt bulgularıyla bilinen bir hastalık olsa da aslında eklemleri de tutabildiğini ifade etti. Kuru, sedef hastalarının yüzde 34'ünde rahatsızlığa bağlı romatizma geliştiğini söyledi. 

Romatoid artrit sakat bırakabilir (12 Ekim Dünya Artrit Günü)

NTV Sağlık

Romatoid artrit sadece eklemleri ilgilendiren iltihabi bir hastalık değil. İç organları, akciğerleri, kalbi ve beyin zarını da tutabilen hastalık vaktinde tedavi edilmezse kalıcı sakatlıkların da nedenleri arasında. Ülkemizde yaklaşık 250 bin ile 350 bin arasında insan RA’nın etkisi altında.Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, 12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, artritin erken tanı ile kontrol altına alınabileceğini söyledi. 

Romatoid Artrit Erken Tanı ile Önlenebilir

İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Klinik Şefi, Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, Romatoid Artrit’in erken tanıyla önlenebildiğini söyledi.

12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ömer Kuru, “Artrit, eklemlerin, vücudun, oynar sistemlerinin intihabı hastalığına verilen tıbbi bir isim. Artrit dediğimiz zaman eklemlerdeki iltihabı anlıyoruz. Artrit dediğimiz zaman aslında pek çok hastalık aklımıza gelebilir ama en başta aklımıza gelmesi gereken tipi Romatoid Artrit dediğimiz iltihabi eklem hastalığıdır. 

Önce elleri sonra evlilikleri vuruyor

Haber Türk Gazetesi

Eklemlerin iltihaplanması sonucunda hareket kabiliyetini sınırlandıran ya da sakatlığa yol açabilen romatoid artiritin, evlilik hayatını olumsuz etkilediği ve boşanmaya neden olabildiği belirtildi. Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, yaptığı açıklamada, romatoid artritin (RA), el eklemleri, el bileği ve ayak eklemleri gibi küçük eklemlerin ve dirseklerin öncelikle tutulduğu, 6 haftadan uzun süreli seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara neden olan birçok organ ve sistemi etkileyebilen iltihaplı eklem hastalığı olduğunu belirtti.

Türkiye'de Her 200 Kişiden Biri Romatizma Hastası

Milliyet Gazetesi

Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Başkanı Prof.Dr. Ömer Kuru, “romatoid artritenin (RA)(iltihaplı romatizma)” Türkiye’de her 200 kişiden birinde görüldüğünü söyledi. 

Türkiye nüfusunu 75 milyon olarak düşünürsek 350 bin ile 600 bin arasında RA hastası var. Bunlarda en yaygın belirti Sabah tutukluğudur. Yani hasta sabah kalkınca ellerini hareket ettirmekte zorluk çekiyor. El eklemlerinde şişlik meydana geliyor” dedi.

Sabahları ellerinizi yumruk yapamıyorsanız dikkat!

Halk arasında “iltihaplı eklem romatizması” olarak adlandırılan ve dünyada en sık görülen iltihaplı eklem hastalığı olan “romatoid artrit”, Türkiye’de 350 bin kişide bulunuyor.

Romatizma rutubetli iklimlerde artar diye bir şey yok!

Milliyet Gazetesi

 

Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, Romatizma hakkında yaygın bir inancın olduğunu söyleyen Kuru, “Romatizma rutubetli iklimlerde artar gibi, Karadeniz’de rutubetin çok olduğu bir bölge dolayısıyla romatizmal hastalıklar artıyor mu yoksa normalden daha fazla gibi bir şey akla gelebilir. Aslında böyle bir şey yok. Rutubetle hastalık eşiği değiştiği için hastaların ağrılarını ifade etmeleri daha fazla oluyor. Bu yüzden hekime daha sıklıkla başvuruyorlar. Çünkü hastayı hekime götüren en önemli bulgu ağrı. Ağrısı olmayan kimse aslında hekime başvurmuyor. Bu yüzden izafi olarak göreceli olarak romatizma sanki Karadeniz Bölgesi’nde daha çokmuş gibi bir algı oluşturuluyor” diye konuştu.

Tanısı konulup tedavi edilemiyor!

AS'de ölüm riski normal popülasyona yani hasta olmayanlara göre 1.5- 4 misli daha fazladır. Hastalık ağrı ve deformitelerle seyrettiği için vakaların üçte birinde de işgücü kayıpları meydana gelmektedir. Ülkemizde bulunma sıklığı binde 5'tir. Yani kabaca her 200 kişiden birinde bu hastalık görülmektedir. Erkeklerde kadınlara nazaran 3 misli daha fazla görülmektedir. Ankilozan Spondilit hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir.

Dinlenirsem geçer demeyin!

İltihaplı romatizmal hastalığa sahip bir kişi yaşadığı sıkıntılar nedeniyle sıklıkla, “Dinlenirsem geçer” düşüncesine kapılıyor. Oysa uzmanlar, düzenli egzersizin hastalığın seyrinde çok olumlu sonuç verdiği düşüncesinde...

Please reload

ROMATİZMA VE AĞRI DERNEĞİ

Resmi Web Sitesi

© Tüm Hakları Saklıdır.  2020 | RADER | Romatizma ve Ağrı Derneği